Stránky / O nás / Technologie / Programovací jazyk C#

Programovací jazyk C#

 

C# (vyslovuje se "See Sharp") je moderní, objektově orientovaný a typově bezpečný programovací jazyk.

Začátky programovacího jazyka C# (název doslova označuje notu cis) sahají do roku 2002 kdy byla na vzestupu Java a Microsoft se snažil prosadit svoje řešení. Ne vždy mu tento přístup vyšel, ale v případě C# můžeme říct, že se risk vyplatil. C# tak vychází z Javy a C++, je to progresivní, vysokoúrovňový objektivně založený jazyk, který se stále snaží reflektovat aktuální trendy v programování.

V současné chvíli je to čtvrtý až pátý nejpoužívanější programátorský jazyk a jeho pozice stále posiluje. V počátcích si ho oblíbily velké podniky a korporace, které na něm postavily svoje robustní business řešení. Díky tomu se software naprogramovaný v tomto jazyce nemusí bát ztráty podpory, tak jak to je vidět u mnoha „módních“ řešení, které po pár letech zaniknou a těžce a draze vyvíjené programy se musejí znovu těžce a draze programovat. Navíc se využívá širokého zázemí knihoven .NET frameworku (a dalších knihoven jiných firem), což velmi zlevňuje a urychluje vývoj.

Nedávno Microsoft přišel s platformou .NET Core. Dnes jej tak lze využít téměř všude. Jde o open-source ekosystém a .NET Core je multiplatformní řešení, který se neorientuje pouze na Microsoft, ale běží i na Linuxu a Macu.

A kde se tedy C# v praxi nejvíce používá? To se od jeho počátků příliš nezměnilo. Jedná se převážně o programy pro firemní řešení. Od systémů na řízení podniku, přes skladové až po nejrůznější softwary na objednávky. Velkou roli hraje v praxi i technologie ASP.NET pro vývoj webových aplikací. Ve většině případů jde hlavně o větší, složitější a komplexní řešení, které se často skládají z jednotlivých modulů.

 

Výhody C# z pohledu programátorů - jak to vidí náš hlavní vývojář Libor Ličman?

Za jazykem C# je silná společnost Microsoft. Což je z určitého pohledu výhoda a z jiného pohledu nevýhoda. Výhoda je v tom, že Microsoft zajišťuje zpětnou kompatibilitu knihoven, protože programy naprogramované v C# se používají hodně ve společnostech, které jsou hlavními zákazníky Microsoftu a proto je nelze neštvat tím, že naráz změní knihovnu tak, že přestanou staré programy fungovat.

U OpenSource se toto děje často, producenti opensource z hlediska svých zdrojů ani jinou možnost nemají. Udržovat zpětnou kompatibilitu je prostě drahé.

Nevýhoda je paradoxně zase Microsoft, prosazuje si vlastní postupy, které jdou mnohdy proti zavedeným standardům (byl často problém s interoperabilitou systémů atp.), například to, co bylo zadarmo, zadarmo být zítra nemusí apod. I C# je toho příkladem. Začínal jako klon tehdejší úspěšné Javy, který s ní byl kompatibilní pouze částečně.

Obrovskou výhodou je velmi robustní základní knihovna .NET/ASP.NET s celým velkým "ekosystémem" dalších "nemicrosoftích" knihoven, která se dá používat pro tvorbu desktopových, mobilních, webových a multiplatformních aplikací.
Poznámka k Bingu: .NET Core je zastaralý název pro dnešní .NET. Dnes tak existují dva používané .NET frameworky:

a)  .NET framework, který je integrální součástí Windows a "pod" kterým děláme aplikace. Jeho vývoj byl v podstatě ukončen, je v poslední verzi 4.8.1 (Windows 10 v20H2-v22H2, Windows 11 v21H2). Ovšem jako integrální součást Windows je stále podporován bezpečnostními aktualizacemi!

b) "křížová platforma" .NET Core (Bingův překlad pojmu "cross platform" pro mutliplatformové aplikace je kouzelný) je předchůdce dnešního .NET a dnes se už nepoužívá. .NET Core přejmenovaný .NET na konci roku 2020 je tak open source následník původního .NET frameworku.