Stránky / O nás / Technologie / Programovací jazyk C#

Programovací jazyk C#

 

C# (vyslovuje se "See Sharp") je moderní, objektově orientovaný a typově bezpečný programovací jazyk.

Začátky programovacího jazyka C# (název doslova označuje notu cis) sahají do roku 2002 kdy byla na vzestupu Java a Microsoft se snažil prosadit svoje řešení. Ne vždy mu tento přístup vyšel, ale v případě C# můžeme říct, že se risk vyplatil. C# tak vychází z Javy a C++, je to progresivní, vysokoúrovňový objektivně založený jazyk, který se stále snaží reflektovat aktuální trendy v programování. V současné chvíli je to čtvrtý až pátý nejpoužívanější programátorský jazyk a jeho pozice stále posiluje. V počátcích si ho oblíbily velké podniky a korporace, které na něm postavily svoje robustní business řešení. Díky tomu se software naprogramovaný v tomto jazyce nemusí bát ztráty podpory, tak jak to je vidět u mnoha „módních“ řešení, které po pár letech zaniknou a těžce a draze vyvíjené programy se musejí znovu těžce a draze programovat. Navíc se využívá širokého zázemí knihoven .NET frameworku (a dalších knihoven jiných firem), což velmi zlevňuje a urychluje vývoj.

Nedávno Microsoft přišel s platformou .NET Core. Dnes jej tak lze využít téměř všude. Jde o open-source ekosystém a .NET Core je multiplatformní řešení, který se neorientuje pouze na Microsoft, ale běží i na Linuxu a Macu.

A kde se tedy C# v praxi nejvíce používá? To se od jeho počátků příliš nezměnilo. Jedná se převážně o programy pro firemní řešení. Od systémů na řízení podniku, přes skladové až po nejrůznější softwary na objednávky. Velkou roli hraje v praxi i technologie ASP.NET pro vývoj webových aplikací. Ve většině případů jde hlavně o větší, složitější a komplexní řešení, které se často skládají z jednotlivých modulů.